top of page

FAQ - Pytania i odpowiedzi
W internecie są różne studia i lektorzy. Dlaczego mam korzystać z RPM?

W dzisiejszych czasach i dostępie do internetu studio może stworzyć praktycznie każdy. Choćby wirtualne. Nie każdy kto myśli, że ma ciekawy głos jest lektorem. Do dobrej produkcji potrzebne są: doświadczenie, wybitni realizatorzy, kreatywni copywriterzy, reżyserzy - i prawdziwi lektorzy .Klientowi na pierwszy rzut ucha i oka - cieżko jest zweryfikować - kto jest lepszy - bo oferty wyglądają podobnie.


Czym kierować się przy wyborze studia do współpracy?

Ile lat doświadczenia ma studio?    RPM ma 25 lat.

Z jakiego jest miasta? (najbardziej rozpoznawalne głosy są z Warszawy - więc jeśli studio jest spoza stolicy - zapewne będzie posiłkować się innym studiem przy produkcji)    RPM jest z Warszawy i Tarnowa. Ilu jest realizatorów w RPM Studio? - 6 realizatorów. Czy studio ma doświadczenie w masteringu dźwięku?    RPM masteringi robi od 25 lat.


Co wpływa na cenę produkcji dźwiękowej?

Wybór lektora.

Pole eksploatacji - czyli miejsce gdzie będzie emitowana nasza produkcja  (np radio, tv, internet, galerie handlowe itp).

Czas licencji - czyli jak długo chcemy korzystać z nagrania.

Rodzaj produkcji - czyli czy chcemy dostać samo nagranie lektorskie czy gotową produkcję z muzyką.


Czy mogę mieć prawa na zawsze i na wszystko?

Tak, ale wiąże się to z wyższymi kosztami. Niektórzy lektorzy w przypadkach takiej długiej i nieograniczonej współpracy mogą okazać się drodzy. Najlepiej dokładnie zaplanować gdzie i jak długo potrzebujemy dźwięku - wtedy produkcja będzie najtańsza. Nawet po zakończeniu okresu licencji - istnieje możliwość jej przedłużenia za 50% podstawowej ceny.


Jak mogę otrzymać wycenę produkcji?

Napisz do nas maila. Opisz co jest do nagrania, (np. reklama do radia, reklama do telewizji, internetu), gdzie będzie emitowane i jak długo.Nie zapomnij zostawić danych firmy - zagwarantuje to możliwość utrzymania ceny przez 3 miesiące od wyceny. Jeśli Klientom zależy na ekspresowej wycenie - zachęcamy do kontaktu telefonicznego - przed wysłaniem maila.


Jak długo mam czekać na wycenę?

Maksymalny czas oczekiwania na wycenę bardzo skomplikowanych projektów to 48 godzin. Jednak 90% wycen realizujemy natychmiast - około godziny / dwóch od momentu wysłania maila. Jeśli Klientom zależy na ekspresowej wycenie - zachęcamy do kontaktu telefonicznego - przed wysłaniem maila.


Czy można się targować?

Przy każdej wycenie wysyłamy najniższą możliwą cenę za produkcję konkretnym lektorem. Jeśli masz mniejszy budżet - nie bój się i pytaj. Daj nam znak i określ maksymalny budżet na produkcję. Może uda znaleźć się lektora w podanym zakresie cenowym.


Co to jest mastering dźwięku i na czym on polega?

W dużym uproszczeniu - mastering to zabieg, który sprawi, że reklama radiowa czy prezentacja multimedialna - zabrzmi lepiej. To nie tylko dodanie kilku efektów czy "podgłośnienie produkcji".  To korekta EQ, kompresji, monofonizowanie niektórych częstotliwości, dopasowywanie poziomów oraz zaawansowana edycja i korekta dźwięku. Aby zrobić profesjonalny mastering produkcji reklamowej - potrzeba wielu lat doświadczeń i tysięcy produkcji w portfolio. Produkcja z masteringiem RPM - na każdej antenie zabrzmi głośno, soczyście i profesjonalnie.


W jaki sposób mogę zlecić produkcję / spoty radiowe w RPM?

To bardzo proste. Po otrzymaniu wyceny i wyborze lektora wystarczy wypełnić zlecenie oraz przesłać gotowy tekst do nagrania.


Kiedy otrzymam fakturę i kiedy następuje płatność?

Pierwsze produkcje Kontrahenta - realizowane są na zasadzie przedpłaty na podstawie faktury proforma. Opłacić ją można tradycyjnym przelewem lub szybkimi płatnościami (w tym BLIK). Jeśli poznamy się lepiej i zrobimy kilka produkcji istnieje możliwość płatności przelewem po wykonaniu produkcji.


Jak szybko otrzymam gotowy dźwięk?

Możliwie jak najszybciej.   Mamy wiele stanowisk montażowych i każde zlecenie realizowane jest ekspresowo. Po otrzymaniu płatności kontaktujemy się z lektorem i umawiamy go na konkretną godzinę (możliwie jak najszybciej). Po nagraniu i masteringu dźwięk wysyłamy natychmiast do Klienta. W większości przypadków termin oczekiwania na produkcje jest krótszy niż 1 dzień. Często udaje się nam wykonać produkcję nawet w dniu zamówienia.


Czy istnieje możliwość uczestniczenia w nagraniach?

W przypadku małych i krótkich produkcji - nagrywamy je sami. Przy większych produkcjach istnieje możliwość uczestniczenia w nagraniach przez Skype lub osobiste przybycie do studia w Tarnowie lub Warszawie.


Czy poprawki są dodatkowo płatne?

Poprawki interpretacyjne do reklamy radiowej są bezpłatne. W przypadku zmiany tekstu ustalamy nowe honorarium. Przed rozpoczęciem nagrań warto ustalić jak ma być przeczytana nasza produkcja (wskazując demo w którym lektor podoba nam się najbardziej). Pozwoli to uniknąć ponownego przyjazdu lektora i skróci czas produkcji do minimum. Trzeba też pamiętać, że czas nagrania (np. 30 sekund) wpływa na szybkość czytania i interpretację.


Mój spot radiowy ma mieć 30 sekund. Skąd mam wiedzieć ile to tekstu?

Odpowiedź jest banalnie prosta.   Wystarczy wziąć stoper i przeczytać napisany przez siebie tekst w spokojny sposób. Czytanie w myślach jest dużo szybsze, dlatego warto przez chwilę wcielić się w lektora i przeczytać reklamę na głos. Nasi realizatorzy przed produkcją mogą również doradzić i zmierzyć długość nagrania (nawet przed jego rozpoczęciem)


Czy nagrywacie również reklamy radiowe lub telewizyjne w obcych językach i ile to kosztuje?

Tak, oczywiście nagrywamy też w innych językach. Wszyscy lektorzy RPM są profesjonalistami i są nativami (język w którym nagrywają to ich język ojczysty). Przeważnie nagrania odbywają się w ich krajach, czyli osoby mówiące po niemiecku nagrywamy w Niemczech. Spis wszystkich dostępnych narodowości naszych lektorów dostępny jest w zakładce GŁOSY ZAGRANICZNE. Niestety głosy z innych krajów czasem są droższe niż polskie (zależy to od średnich cen lektorskich na danym rynku). W niektórych krajach istnieją stowarzyszenia lektorów, które ustalają wynagrodzenia minimalne.


Wszyscy mi mówią, że mam fajny głos. Czy mogę zostać Waszym lektorem?

Niestety nie.   Zatrudniamy wyłącznie profesjonalistów z ogromnym doświadczeniem, tak by produkcje dla naszych Klientów były na najwyższym poziomie. 


Czy w pilnych przypadkach istnieje możliwość nagrania poza godzinami pracy lub w weekendy?

Tak.  Nasz numer alarmowy czynny poza godzinami pracy to 608 512 030. Postaramy się pomóc w każdej sytuacji.


Skąd bierzecie muzykę do swoich produkcji?

Współpracujemy z największymi dostawcami muzyki produkcyjnej oraz komponujemy muzykę we własnym zakresie. Baza z których aktualnie korzystamy (mając odpowiednie umowy licencyjne) to:www.unippm.pl  UNIVERSAL MUSIC PRODUCTION. Do każdej produkcji dołączamy metryczkę produkcji gwarantującą prawa.


Czy możecie połączyć dźwięk z moim video - tak żeby dało się to wgrać np na youtube?

Tak, oczywiście.


Czy możecie przygotować pliki emisyjne do radia lub telewizji i wgrać na ich serwery?

Tak, oczywiście (w przypadku niektórych tv wiąże się to z dodatkowymi kosztami, na które nie mamy wpływu).


Chcę zmienić napisy w swojej reklamie telewizyjnej albo stworzyć ją od nowa.   Robicie takie rzeczy?

Tak, jesteśmy w stanie edytować istniejące reklamy tv (pod warunkiem otrzymania plików źródłowych), możemy też stworzyć reklamę telewizyjną badź prezentację multimedialną od zera.  Współpracujemy w tym zakresie z największymi domami produkcyjnymi oraz - jeśli budżet jest ograniczony - z małymi producentami video.


Mam firmę za granicą . Czy mogę u Was zlecić produkcję?  Jaki VAT zapłacę?

Oczywiście, pracujemy też dla firm spoza Polski. W przypadku firm z Unii Europejskiej posiadających aktywny numer VAT (odpowiednik polskiego NIP) stosujemy tzw odwrotne obciążenie i vat w Polsce nie jest doliczany.  Akceptujemy płatności paypal.


Jestem osobą fizyczną i nie mam działalności. Czy mogę zlecić produkcję u Was?

Tak, oczywiście.  W takim przypadku fakturę wystawimy na osobę fizyczną.

 

 

Chętnie odpowiemy na wszystkie inne pytania.

Comments


bottom of page